Likwidacja szkód komunikacyjnych krok po kroku
Każdemu kierowcy może zdarzyć się sytuacja, w której będzie on uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej. W przypadku, gdy jest on osobą poszkodowaną, warto skorzystać z usługi likwidacji szkód komunikacyjnych. Celem tego procesu jest wypłata stosownego odszkodowania. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym wyjaśniamy, jak przebiega likwidacja szkód komunikacyjnych.
Co obejmuje likwidacja szkód komunikacyjnych?
Likwidacja szkód komunikacyjnych to proces, w którym poszkodowany otrzymuje odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku za poniesione szkody. Zgodne z przepisami Kodeksu Cywilnego osoba poszkodowana może zgłosić szkodę w ciągu 3 lat. Warto jednak wykonać to od razu po zaistniałym zdarzeniu, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Proces likwidacji szkód komunikacyjnych obejmuje następujące etapy:
- przesłanie niezbędnej dokumentacji (kopii dowodu osobistego, notatki sporządzonej przez policję, oświadczenia sprawcy),
- przesłanie zdjęć z miejsca zdarzenia oraz wszystkich widocznych uszkodzeń samochodu,
- oględziny rzeczoznawcy,
- wypłata należnego odszkodowania.
Kiedy konieczna jest likwidacja szkód komunikacyjnych?
Likwidację szkód komunikacyjnych warto wykonać bezpośrednio po zaistniałym zdarzeniu. Dzięki temu można uniknąć opóźnień i komplikacji w procesie odszkodowawczym. W przypadku, gdy szkoda jest poważna, należy jak najszybciej zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wezwać odpowiednie służby. Ponadto należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Warto też wspomnieć o tym, że wycenę szkody warto powierzyć rzeczoznawcy, który sprawdzi, czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie zaniżyło kwoty należnego odszkodowania. Dzięki temu można mieć pewność, że odszkodowanie będzie adekwatne do poniesionych szkód.